Dla dentysty

Jakie warzywa i owoce przebarwiają zęby?

Tak, nawet zdrowe produkty spożywcze mogą przyczyniać się do przebarwienia zębów. Nasza ślina wykonuje bardzo ważne funkcje, pomagające utrzymywać jamę ustną w zdrowej kondycji. Jedną z takich funkcji jest oczyszczanie powierzchni zębów od barwiących substancji wchodzących w skład produktów spożywczych. Jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko przebarwienia zębów pomoże szczotkowanie zębów po posiłkach. Należy jednak pamiętać, że po zjedzeniu posiłków kwaśnych najlepiej jest odczekać około 30 min., aby pH w jamie ustnej wróciło do normy. W przeciwnym razie możemy uszkodzić osłabione przez kwaśne pH szkliwo. Jeżeli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów, płukanie jamy ustnej z użyciem płukanki antybakteryjnej też będzie pomocne.

Poniżej znajduje się lista najbardziej barwiących zęby warzyw i owoców.

Jagody i inne owoce leśne

Podczas jedzenia jagód pewnie zauważyłeś jak bardzo potrafią przebarwić wargi. Tak samo działają również na nasze zęby. Żeby zminimalizować ryzyko przebarwienia wypłucz jamę ustną czystą wodą po jedzeniu tych owoców.

Buraki

Choć buraki uważa się za bardzo zdrowe warzywo potrafi ono bardzo przebarwić zęby. Nasza ślina natomiast pomaga oczyścić zęby od substancji barwiących. Jednak osoby po zabiegu wybielania zębów powinny unikać tego produktu, aby cieszyć się białym uśmiechem.

Marchew, pomidor, czerwona kapusta

Takie warzywa jak marchew, pomidor oraz czerwona kapusta również zawierają barwniki, które mogą negatywnie wpływać na kolor naszych zębów.

Wiśnie, granaty

Wiśnie oraz granaty również mogą się przyczyniać do zmianę odcienia naszego szkliwa.

Natomiast nie wszystkie warzywa i owoce zagrażają naszemu białemu uśmiechowi!

Jedząc takie produkty jak truskawki, ogórki, brzoskwinie, kalafiory oraz arbuzy nie musimy obawiać się o kolor swoich zębów. Niektóre z tych warzyw i owoców dodatkowo wspomagają stan zdrowia jamy ustnej.

Przypominamy, że przed jedzeniem oraz piciem innych napojów niż woda musimy zdjąć nakładki ortodontyczne. Najlepiej jest również przepłukać nakładkę prostującą zęby w letniej wodzie przed założeniem. Po zakończeniu leczenia nakładkami ortodontycznymi warto zapytać lekarza o dodatkowe wybielanie zębów, dla jeszcze lepszego efektu. Lekarz dentysta poleci najlepsze opcje wybielania zębów.

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com oraz na oficjalnych kontach SmileUniverse w social media mają jedynie charakter informacyjno – edukacyjny i są informacjami natury ogólnej. Informacje te nie mogą być traktowane przez czytelników jako dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i nie mogą zastępować diagnozy lekarskiej. Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla każdego Pacjenta. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty i pod jego nadzorem.

#ortodoncja

#Leczenieortodontyczne  #polskaprodukcja #kontrola #leczeniepodkontrola #pięknyuśmiech #prostezęby #komfortowenakładkiortodontyczne #laboratoriumdentystyczne #Orto #ortodoncja #marzenia #uśmiechnijsię #usta #dyskrecja #dyskrecjaleczenia #Polskasięuśmiecha #zęby #estetyczne #wybielaniezębówwarszawa #wybielaniezębówkraków #jakwybielićzębysodą #wybielaniezębów

Zobacz inne posty

Czym jest aligner? Leczenie nakładkami clear aligner

Czytaj więcej

Czym jest ortodoncja? Wady zgryzu.

Czytaj więcej
Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach