Dla dentysty

Jak poprawnie używać nici dentystycznej?

Jak poprawnie używać nici dentystycznej do przestrzeni międzyzębowych?

Istnieje mnóstwo artykułów dotyczących poprawnego utrzymania higieny jamy ustnej. Opisane są różnego rodzaju szczoteczki klasyczne, szczoteczki elektryczne, szczoteczki wielopęczkowe oraz międzyzębowe, irygatory, nicie dentystyczne, różne płukanki, pasty do zębów

Jak się nie zgubić i znaleźć te produkty które pomogą Ci utrzymywać stan zdrowia jamy ustnej na dostatecznym poziomie? W tym celu najlepiej skontaktować się z dentystą albo higienistką dentystyczną.. Po przeglądzie jamy ustnej specjalista pomoże dobrać produkty, które będą dostosowane do Ciebie i Twoich potrzeb.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jamy ustnej

Nawet przy dokładnym i prawidłowym myciu zębów 2 razy dziennie, nie da się w 100% pozbyć całej płytki nazębnej oraz resztek jedzenia. W przestrzeniach międzyzębowych często zalegają zanieczyszczenia, których nie pozbędziemy się tylko przy pomocy szczoteczki. W tym celu możemy stosować nicie dentystyczne, irygatory albo szczoteczki międzyzębowe. Najłatwiejszym oraz najtańszym sposobem jest nitkowanie zębów przy użyciu różnych rodzajów nici dentystycznych, które można dopasować do własnych potrzeb.

Czym jest nić dentystyczna?

Nić dentystyczna przypomina zwykłą nitkę, jednak jest wykonana z bardziej trwałego materiału. Może być pokryta cienką warstwą wosku, a rynek oferuje nam również nici różnej grubości. Zdarza się też, że nitka dentystyczna jest umieszczona na trzymadełku, co ułatwia nitkowania niektórym pacjentom.

Co najpierw – szczotkowanie czy nitkowanie?

Niektórzy pacjenci najpierw myją zęby przy użyciu szczoteczki, a dopiero potem korzystają z nici dentystycznej, co jest nieprawidłowe. Podczas nitkowania uwalniamy resztki jedzenia oraz płytkę nazębną z miejsc trudno dostępnych i jeżeli po tym nie szczotkujemy zębów, to wszystkie zanieczyszczenia pozostają w jamie ustnej do następnego mycia zębów.

Dlatego zaleca się najpierw wykonać nitkowanie, a dopiero później szczotkowanie zębów.

Jak prawidłowo nitkować zęby nicią dentystyczną?

  • Odetnij odcinek nici około 50 cm. Przy codziennym nitkowaniu możesz dostosować długość nici do swoich potrzeb.
  • Nawiń nić na środkowe lub wskazujące palce prawej i lewej dłoni, zostawiając odcinek długości 3-5 cm.
  • Przy pomocy kciuka i palca wskazującego do oparcia oczyszczaj przestrzenie między zębami ruchami pionowymi. Pamiętaj, żeby przesuwać nić w taki sposób, żeby każda przestrzeń była czyszczone nieużywanym odcinkiem nici.

Wykorzystaną nić należy wyrzucić, nie można używać ją ponownie ze względu na obecność drobnoustrojów i bakterii na jej powierzchni.

Stomatolodzy zalecają wykonywać czyszczenie zębów nicią co najmniej raz dziennie.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości związane z nitkowaniem, zwróć się do swojego lekarza dentysty albo do higienistki stomatologicznej. Specjaliści udzielą Ci odpowiedzi i nauczą prawidłowego nitkowania.

A może higienizacja zębów?

Pamiętajmy również o profesjonalnych zabiegach higienizacji. Z czasem nawet przy codziennym szczotkowaniu oraz nitkowaniu, na zębach osadza się kamień nazębny oraz płytka nazębna. Dlatego zaleca się wykonanie zabiegu higienizacji około raz na 6 miesięcy.

Przy zabiegu również możesz poprosić o konsultację jak prawidłowo utrzymywać stan jamy ustnej na co dzień!

Leczenie alignerami a nitkowanie zębów

Pamiętaj, że podczas leczenia ortodontycznego nakładkami na zęby typu aligner powinieneś regularnie nitkować i szczotkować swoje, zęby przed założeniem nakładek. Pozwoli to na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz unikniecie próchnicy zębów. Piękny uśmiech i zdrowe, zęby to podstawa.

#Kamieńnazębny #higienizacja #osadnazębny #zachowajhigienę #alignery #nakładkiortodontyczne #uśmiech #pięknyuśmiech #smile #smilewithsmileuniverse #piękne #proste #nakładkiprostujące #prosto #aligner #polska #smile #doktor #lekarzdentysta #leczenieortodontyczne #nitkowanie #zdrowyusmiech

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com mają charakter informacyjno- edukacyjny. Informacja zamieszczona na stronie www.smileunievrse.com nie stanowi substytutu diagnozy lekarskiej.  Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla ciebie. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty.

Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach