Dla dentysty

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nakładkami aligner

Prawidłowa higiena jamy ustnej – w jaki sposób zadbać o właściwą higienę jamy ustnej?

Nie należy lekceważyć higieny jamy ustnej podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi chociaż, jest ona łatwiejsza w przypadku leczenia nakładkami ortodontycznymi niż w przypadku leczenia tradycyjnymi aparatami stałymi.

Lekarze zalecają obowiązkowe szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. W zależności od stanu jamy ustnej, dodatkowo stomatolog może zalecić używanie szczoteczek międzyzębowych, irygatora oraz różnego rodzaju płukanek antybakteryjnych.

Zaleca się myć zęby przed, każdym założeniem nakładki (także najlepiej zawsze mieć przy sobie szczoteczkę i pastę do zębów). Gdy nie masz możliwości umycia zębów przed założeniem nakładki, opłukaj jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej lub zwykłą wodą (po powrocie do domu pamiętaj o jak najszybszym umyciu zębów i nakładek ortodontycznych). Istotne jest, aby przestrzegać zasad codziennej higieny jamy ustnej w celu zapobiegnięcia rozwoju bakterii i chorób zębów lub dziąseł.

Jedzenie i picie podczas leczenia aparatem nakładkowym – o czym należy pamiętać?

Przed posiłkiem lub jeżeli chcesz napić się innego płynu niż woda, powinieneś zdjąć nakładki. Nie są to więc nakładki na zęby, w których można jeść. Pod wpływem nacisku zębów albo temperatury jedzenia, alignery mogą się złamać albo pęknąć, a niektóre potrawy mogą nawet odbarwić nakładki (np. kawa, kurkuma, sok z buraka) – wtedy również ryzyko próchnicy jest większe. W nakładkach można swobodnie pić czystą wodę. Należy tylko pamiętać, żeby nie była gorąca!

Czyszczenie nakładek ortodontycznych – ważny punkt dla zdrowia jamy ustnej

Przed każdym założeniem nakładek należy je umyć. W tym celu można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Niektórzy lekarze zalecają również czyszczenie nakładek prostujących zęby z użyciem specjalnych tabletek do czyszczenia alignerów. Tu należy pamiętać, żeby nie korzystać z tabletek do czyszczenia protez, ponieważ te środki mogą być bardziej abrazyjne. Do czyszczenia nakładek nie zaleca się używania pasty do zębów, ponieważ zawiera ona mikrocząsteczki, które mogą uszkodzić – zarysować nakładkę.

Nie należy myć nakładek w zbyt ciepłej lub zimnej wodzie, ponieważ to może skutkować zniekształcenie się nakładki.

Niewolno czyścić alignerów sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia lub octem!

Palenie, a nakładki na zęby – czy warto?

Palenie papierosów negatywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej. Z czasem może to stać przyczyną przebarwień powierzchni zębów oraz chorób dziąseł.

Zaleca się zdejmowanie nakładek na czas palenia papierosów (również papierosów elektronicznych). Natomiast należy pamiętać, że częste zdejmowanie alignerów może wpłynąć na końcowy efekt leczenia. Może to idealny moment, żeby zostawić ten nieprzyjemny nałóg?

#Nakładkiortodontyczne #aligner #smile #smilewithsmileuniverse #pięknyusmiech #Polskasięuśmiecha #nakładki #alignery #prostezęby #aparatortodontyczny #usta #piękneusta #Polskaprodukcja

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com oraz na oficjalnych kontach SmileUniverse w social media mają jedynie charakter informacyjno – edukacyjny i są informacjami natury ogólnej. Informacje te nie mogą być traktowane przez czytelników jako dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i nie mogą zastępować diagnozy lekarskiej. Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla każdego Pacjenta. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty i pod jego nadzorem.

Zobacz inne posty

Czym jest aligner? Leczenie nakładkami clear aligner

Czytaj więcej
nakladki ortodentyczne

Aparat retencyjny- czym jest i jak go stosować?

Czytaj więcej
Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach