Dla dentysty

Czym różni się kamień nazębny od osadu nazębnego?

Czym różni się kamień nazębny od osadu nazębnego?

Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Ciągle się gdzieś śpieszymy, nie mamy na nic czasu, ale warto poświęcić tylko 3 minuty rano i 3 minuty wieczorem na mycie zębów. Czyszcząc zęby 6 minut dziennie ograniczysz ryzyko powstania próchnicy, kamienia nazębnego oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Najlepsza praktyka jest czyszczenie zębów po każdym posiłku..

W reklamach wyrobów do utrzymania higieny jamy ustnej często słyszymy o osadzie i kamieniu nazębnym Czym różni się kamień nazębny od osadu nazębnego?

Osad nazębny, inaczej płytka nazębna

Jeżeli wieczorem przejedziesz językiem po powierzchniach zębów blisko dziąseł to poczujesz, że zęby w tych okolicach są lekko szorstkie. To właśnie płytka nazębna która zbiera w ciągu dnia. Jest ona bezbarwna albo ma lekko żółtawy kolor. To jest nic innego jak resztki pokarmu oraz bakterie i cukry. Przy dokładnej codziennej higienie jamy ustnej osad usuwa się dosyć lekko bez pomocy stomatologa lub higienistki. Wystarczy zwykła szczoteczka manualna albo elektryczna. Też ważne jest nie zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.  

Kamień nazębny, czy można usunąć samodzielnie?

Gdy płytka nazębna zostaje na zębach przez dłuższy czas, zaczyna się mineralizować, robić się twarda. Wtedy tworzy się kamień nazębny. Kamień ma żółtawy lub nawet brązowy kolor, najczęściej tworzy się on na powierzchniach wewnętrznych zębów pomiędzy dolnymi siekaczami.

Niestety kamienia nie można łatwo usunąć żadną pastą ani szczoteczką. W celu usunięcia kamienia nazębnego wykonuje się skaling. Skaling jest jednym z zabiegów, które obejmuje higienizacja zębów.

Co to jest higienizacja zębów? Czy jest potrzebna?

Higienizacja zębów to zespół zabiegów, mających na celu usunięcie kamienia oraz płytki nazębnej, polerowanie zębów oraz nałożenie specjalnej odżywki na zęby. Na taki zabieg należy się zgłaszać najlepiej raz na pół roku, może go przeprowadzić lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna. Cały zabieg higienizacji trwa około 40 minut i najczęściej się składa z 4 zabiegów: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz nałożenie odżywki.

Skaling

Skaling ultradźwiękowy to zabieg usuwania kamienia nazębnego. W tym celu używa się specjalnego urządzenia (skaler). Przy dużych ilościach kamienia dziąsła mogą lekko krwawić podczas zabiegu.

Piaskowanie

Następny etap higienizacji to piaskowanie zębów. Polega to na skierowanie pod ciśnieniem drobnego piasku na powierzchnie zębów. Dzięki temu można usunąć osad nazębny oraz niewielkie ilości kamienia nazębnego oraz wygładzić powierzchnie zębowe.

Polerowanie

Ten etap polega na polerowaniu powierzchni zębów specjalnymi końcówkami polerującymi. Używa się do tego specjalny środek, najczęściej pasta do lepszego efektu. Po tym zabiegu powierzchnie zębów są bardziej gładkie, co utrudnia osadzanie płytki oraz kamienia nazębnego.

Nałożenie odżywki

Podczas zabiegu lekarz dentysta albo higienistka stomatologiczna obserwuje stan zdrowia jamy ustnej. W zależności od zapotrzebowania są nakładane różne odżywki (najczęściej z fluorem).

Jak zapobiegać odkładaniu się płytki oraz kamienia nazębnego?

  • Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie. Używaj również nici dentystycznej do usuwania nalotu w miejscach słabo dostępnych. Uzupełniaj higienę stosując płukanki antybakteryjne, zalecone przez lekarza dentystę.
  • Ogranicz jedzenie słodyczy oraz picia słodkich napojów gazowanych.
  • Staraj się robić przegląd stomatologiczny około 2 razy w roku.

Przed rozpoczęciem leczenia nakładkami ortodontycznymi zaleca się wykonanie zabiegu higienizacji jamy ustnej. Pozwoli to na zachowanie higieny i unikniecie ryzyka próchnicy.

#Kamieńnazębny #higienizacja #osadnazębny #zachowajhigienę #alignery #nakładkiortodontyczne #uśmiech #pięknyuśmiech #smile #smilewithsmileuniverse #piękne #proste #nakładkiprostujące #prosto

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com mają charakter informacyjno- edukacyjny. Informacja zamieszczona na stronie www.smileunievrse.com nie stanowi substytutu diagnozy lekarskiej.  Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla ciebie. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty.

Zobacz inne posty

Czym jest nowa era stomatologii cyfrowej?

Czytaj więcej

Zalety i wady leczenia nakładkami typu aligner

Czytaj więcej
Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach