Dla dentysty

Czym jest aligner? Leczenie nakładkami clear aligner

Coraz częściej dentyści i pacjenci wybierają nakładki ortodontyczne, tzw. alignery do leczenia ortodontycznego zamiast aparatów stałych.

Czym są nakładki prostujące zęby clear aligner?

Nakładki clear aligners są to przezroczyste, prawie niewidoczne nakładki, wyprodukowane z certyfikowanych materiałów termoplastycznych, przeznaczonych do użytku w jamie ustnej.

Lekarze ortodonci zalecają to rozwiązanie do leczenia mało- lub średnio zaawansowanych wad zgryzu.

Jakie są zalety używania nakładek clear aligner? Czym się wyróżniają?

 • Niewidoczność
  Główną zaletą alignerów w porównaniu do aparatów tradycyjnych jest to, że są praktycznie niezauważalne w jamie ustnej pacjenta. Dlatego dużo osób, które nie chcą się decydować na aparat stały właśnie ze względu na jego widoczność, wybierają leczenie nakładkami clear aligners.
 • Możliwość zdjęcia nakładki w dowolnym czasie
  Kolejną zaletą nakładek ortodontycznych jest to, że można je w każdym momencie zdjąć, przez co higiena jamy ustnej nie pogarsza się podczas leczenia ortodontycznego. Również pacjent się czuje bardziej komfortowo, ponieważ podczas ważnych wydarzeń (ślub, ważne badania) może zdjąć aparat clear aligner.
 • Brak elementów metalowych
  Alignery nie zawierają drutów ani zamków metalowych. Brak elementów metalowych ogranicza ryzyko powstania podczas leczenia aparatem ortodontycznym podrażnień w jamie ustnej (podrażnienia policzków, warg, dziąseł).
 • Brak pilnych wizyt
  Podczas leczenia aparatem nakładkowym nie ma ryzyka odpadnięcia elementów w porównaniu do aparatu stałego. Zdarza się, że w przypadku odpadnięcia zamków albo zniekształcenia się drutu pacjent musi umówić pilną wizytę do dentysty.
 • Brak przebarwień szkliwa
  Po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatem tradycyjnym u niektórych pacjentów można zauważyć miejscowe przebarwienia zębów, najczęściej w miejscu przyklejania zamków. W przypadku leczenia nakładkami ortodontycznymi brak zamków sprawia, że zęby nie zmienią swojego koloru w trakcie leczenia.
 • Wizualizacja leczenia
  Dużą zaletą leczenia nakładkami też jest to że jest możliwość wizualizacji końcowego efektu leczenia. Przy pomocy specjalnego oprogramowania specjaliści CAD wygenerują plik, gdzie zobaczysz jak będzie wyglądać Twoje uzębienie po zakończeniu leczenia.

Z jakiego materiału są produkowane nakładki ortodontyczne?

Nakładki ortodontyczne są produkowane z materiałów termoformowanych, które są dostosowane do bezpiecznego i długoczasowego kontaktu z tkankami jamy ustnej. Materiał kopoliester, z którego produkujemy nakładki SmileUniverse, jest przetestowany pod kątem biokompatybilności i jest fizjologicznie bezpieczny.

Materiał ten jest elastyczny i dosyć trwały, lecz nie należy pić i jeść w nakładkach, ponieważ jest ryzyko połknięcia części nakładki. Również nie należy w nakładkach pić gorących napojów, gdyż materiał może się zniekształcić pod wpływem wysokich temperatur. Z tego samego powodu zaleca się czyścić nakładki w zimnej lub letniej wodzie.

#Nakładkiortodontyczne #aligner #smile #smilewithsmileuniverse #pięknyusmiech #Polskasięuśmiecha #nakładki #alignery #prostezęby #aparatortodontyczny #usta #piękneusta #Polskaprodukcja #wybielaniezębów

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com oraz na oficjalnych kontach SmileUniverse w social media mają jedynie charakter informacyjno – edukacyjny i są informacjami natury ogólnej. Informacje te nie mogą być traktowane przez czytelników jako dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i nie mogą zastępować diagnozy lekarskiej. Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla każdego Pacjenta. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty i pod jego nadzorem.

Zobacz inne posty

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nakładkami aligner

Czytaj więcej
Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach