Dla dentysty

Bruksizm – co to takiego i jak leczyć bruksizm?

Bruksizmem nazywamy zbyt mocne zaciskanie zębów, „zgrzytanie”.  Powodem bruksizmu jest stres ale również problemy z okluzją lub nawet usunięcie zębów.

Wyróżnia się bruksizm dzienny i nocny. Czasami jest bardzo ciężko wykryć tą chorobę. Objawami może być nadmierne starte zęby, krwawienie dziąseł, ale również bóle głowy, szyi oraz mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. W poważnych przypadkach też bóle gałek ocznych, częste zapalenie ucha.

Jeżeli bóle głowy, szyi, krwawienie dziąseł ustąpią po zlikwidowaniu przyczyny to starte zęby niestety już będą potrzebowały odbudowy w gabinecie stomatologicznym. Dlatego bardzo ważnym jest wczesne zdiagnozowanie tej choroby.

To jak rozpoznać i leczyć bruksizm?

W niektórych przypadkach zgrzytanie zębów jest tak mocne, że osoba obok może słyszeć typowy dźwięk.

Stomatolog pomoże Ci zdiagnozować chorobę oraz zaleci sposoby jej leczenia. W niektórych przypadkach może skierować do lekarza psychologa lub psychoterapeuty, a nawet do fizjoterapeuty w przypadku stanu zaawansowanego.

Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest noszenie szyny relaksacyjnej. Taką szynę może zalecić lekarz stomatolog. Ponieważ szyna powinna ściśle przylegać do zębów ten wyrób medyczny może być wykonany tylko na zamówienie dla konkretnego pacjenta. Dzięki rozluźnieniu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego objawy choroby szybko ustępują. Ważnym jednak jest nie tylko pozbycie się objawów, ale również przyczyny choroby. Często najlepszym leczeniem choroby jest wyeliminowanie stresu. Dlatego czasami leczeniu wspomaga nawet masaż, słuchanie ulubionej muzyki lub zajęcia jogi.

Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com oraz na oficjalnych kontach SmileUniverse w social media mają jedynie charakter informacyjno – edukacyjny i są informacjami natury ogólnej. Informacje te nie mogą być traktowane przez czytelników jako dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i nie mogą zastępować diagnozy lekarskiej. Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla każdego Pacjenta. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty i pod jego nadzorem.

#ortodoncja

#Leczenieortodontyczne  #polskaprodukcja #kontrola #leczeniepodkontrola #pięknyuśmiech #prostezęby #komfortowenakładkiortodontyczne #laboratoriumdentystyczne #Orto #ortodoncja #marzenia #uśmiechnijsię usta #dyskrecja #dyskrecjaleczenia #Polskasięuśmiecha #zęby #estetyczne #aligners #znieczulenie #skaling #lakowanie #wybielaniezębów

Ikona list

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o najnowszych promocjach