11.05.2023
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego zęby mogą się przemieszczać z powrotem na swoje miejsca. Dlatego po zakończeniu leczenia ortodontycznego dentyści zalecają noszenie retainerów, inaczej aparatów retencyjnych.
Aparat retencyjny to rodzaj aparatu ortodontycznego, który ma na celu utrwalenie leczenia ortodontycznego, stabilizację uzyskanego położenia zębów. Jego stosowanie jest ostatnim krokiem leczenia ortodontycznego. Nie należy natomiast go lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do powrotu wady.
Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów retencyjnych: stałe i ruchome.
Retainer stały to jest metalowy drucik, umiejscowiony na wewnętrznych powierzchniach zębów po leczeniu ortodontycznym. Jest umocowany na stale lub na dłuższy odcinek czasu. Nie musisz pamiętać o zakładaniu takiego aparatu. Natomiast mycie zębów w okolicy takiego retainera może być utrudnione.
Retainery ruchome to są zdejmowane aparaty retencyjne. Mogą mieć postać aparatu akrylowego z częściami metalowymi. Takie aparaty mogą się odkształcać w czasie, do tego łatwo jest zgubić taki aparat. W nowoczesnej ortodoncji coraz częściej są stosowane nakładki retencyjne. Mają one postać przezroczystych szyn, które są noszone zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Są przezroczyste, prawie niewidoczne. Do tego nie zawierają części metalowych, które mogą drażnić tkanki miękkie albo powodować uczulenie. W przeciwieństwie do retainera stałego nakładki retencyjne mogą być zdejmowane w każdej chwili, co bardzo upraszcza utrzymania higieny jamy ustnej.
Aparat retencyjny nosi się, aby utrwalić uzyskany efekt leczenia. Nie jest on przeznaczony do prostowania zębów.
Po leczeniu ortodontycznym zęby mogą się przemieszczać z powrotem na swoje dawne miejsca. Jeżeli nie chcesz, żeby cały proces prostowania zębów poszedł na marne, weź pod uwagę zalecenia swojego lekarza prowadzącego.
Każdy przypadek jest indywidualny. Lekarz dentysta analizuje uzębienie każdego pacjenta i wydaje wskazówki oraz zalecenia dotyczące retencji.
Retainer stały w większości przypadków się zakłada na dłuższy odcinek czasu, czasami nawet do końca życia.
Aparat retencyjny zdejmowany najczęściej się nosi w ciągu dnia i nocy przez parę miesięcy po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Po tym okresie noszenie aparatu zaleca się tylko w nocy podczas snu.
#Nakładkiortodontyczne #aligner #smile #smilewithsmileuniverse #pięknyusmiech #Polskasięuśmiecha #nakładki #alignery #prostezęby #aparatortodontyczny #usta #piękneusta #Polskaprodukcja #wybielaniezębów
Informacje zamieszczone na stronie internetowej www.smileuniverse.com mają charakter informacyjno- edukacyjny. Informacja zamieszczona na stronie www.smileunievrse.com nie stanowi substytutu diagnozy lekarskiej. Informacje na blogu nie opisują wszystkich wskazań i przeciwskazań oraz skutków ubocznych leczenia nakładkami. Aparat nakładkowy typu aligner to wyrób medyczny. Aparat nakładowy może nie być odpowiedni dla ciebie. Nakładki ortodontyczne można stosować tylko po diagnostyce lekarza dentysty.